przełącznik elektryczny

Przełącznik elektryczny w niskim montażu i nie tylko

Wykonując projekt instalacji elektrycznej, wśród gniazdek i kontaktów nie sposób zapomnieć o przełącznikach. W tym obszarze, zazwyczaj montujemy pojedynczy włącznik przy wejściu do danego pomieszczenia. W związku z tym, nierzadko też zdarza się, że jest to niewystarczająca ilość. Wyobraź sobie sypialnię, w której włącznik światła znajduje się przy drzwiach wejściowych i każdego wieczoru konieczne jest wstawanie z łóżka w celu zgaszenia światła. Podobnie jeśli posiadamy długi przedpokój lub pokój przejściowy. Podobne sytuacje spotkać mogą nas w łazience, w której planujemy montaż kilku punktów oświetleniowych czy kuchni, gdzie poza główną lampą posiadamy oświetlenie robocze przy blacie kuchennym lub ponad stołem jadalnianym.

Kilka przełączników elektrycznych to także większe bezpieczeństwo instalacji. Współcześnie każde pomieszczenie posiada swój własny obwód, dzięki czemu w przypadku przepalenia bezpieczników utracimy prąd tylko w jednym pomieszczeniu.

Funkcjonalność instalacji to jedno, efekt wizualny przy doborze odpowiednich ramek i gniazdek to dodatkowy element, nad którym warto się zastanowić. Nie tylko wysokość ma znaczenie- podczas instalacji coraz częściej pojawiają się dwie wysokości montażowe- klasyczna znajdująca się 120cm od podłogi, druga na poziomie 70cm. Nisko usytuowany włącznik w praktyce stanowi ciekawy element aranżacji, zwłaszcza tej nastawionej na optyczne manipulacje przestrzenią, ponadto posiada także swój wymiar funkcjonalny- nisko zlokalizowany przełącznik elektryczny zapobiega wycieraniu ścian i ich brudzenia podczas użytkowania.

Niski montaż przełącznika zdecydowanie wymusza na nas rezygnacje z niektórych możliwości jakie oferuje rynek. Wśród nich znajdują się panele dotykowe (chyba, że przełącznik elektryczny to jednopoziomowy panel, który włącza i wyłącza światło, nie posiada dodatkowych funkcji sterowania itd.) czy włączniki, których obsługa opiera się na manipulacji pokrętłem- choć w tym wypadku nie jest to wykluczone. Najwygodniejsze w tej pozycji wydają się klasyczne przełączniki klawiszowe.

Poza funkcjonalnością ważne jest także dopasowanie gniazdek do pomieszczenia. W tym, przypadku jeśli dotyczy to strefy prywatnej i domu, gniazdka- ramka i same przełączniki warto dopasować kolorystycznie do całości aranżowanej przestrzeni, w przypadku pokoi dziecięcych możemy sobie pozwolić na kolorowe ramki. Warto wybrać te serie, w których ramka może zostać swobodnie zmieniona- da to możliwość swobodnej zmiany bez konieczności wymiany całego urządzenia.

Przykładem takich serii są modele pochodzące z katalogu Schneider Electric, Gira czy Berker Hager. Wśród paneli dotykowych, prym wiedzie marka Livolo. Wybierz przełącznik elektyczny dopasowany do Ciebie i twojej rodziny.

Dodaj komentarz